וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העשירים החדשים נוהרים להשקעות אלטרנטיביות בנדל"ן בארה"ב. זו הסיבה

בשיתוף בוליגו קפיטל

9.6.2024 / 13:58

תחום ההשקעות האלטרנטיביות ממשיך לצבור תאוצה בישראל, ובעלי ההון בוחרים להשקיע בנדל"ן מעבר לים, בעיקר בארה"ב. איתי גורן, מייסד ומנכ"ל בוליגו קפיטל, המתמחה בהשקעות נדל"ן בארה"ב, ומנהלת השקעות בהיקף של כ-4.4 מיליארד דולר, מסביר איך עושים את זה נכון

מנכ"ל ומייסד בוליגו קפיטל, איתי גורן: "המשקיעים הישראלים מאמינים בנדל"ן בארה"ב". בוליגו קפיטל,
מנכ"ל ומייסד בוליגו קפיטל, איתי גורן: "המשקיעים הישראלים מאמינים בנדל"ן בארה"ב"/בוליגו קפיטל

כולנו רוצים להשקיע, לחסוך, להתקדם ולשפר את איכות החיים, אבל לרובנו אין את היכולת והידע לנהל את ההשקעות שלנו בעצמנו, ולכן אנחנו חוסכים דרך אפיקים מנוהלים של חיסכון ארוך טווח בפנסיה וקרנות השתלמות. משקיעים מתוחכמים יחזיקו גם תיק מניות, או אפילו נכס נדל"ן נוסף בישראל או בחו"ל. אבל מה עושים בעלי ההון שלרשותם הון גדול פנוי להשקעה? איפה העשירים משקיעים את הכסף שלהם?

לדברי איתי גורן, מייסד ומנכ"ל חברת השקעות הנדל"ן בארה"ב בוליגו קפיטל, "בעלי ההון בעולם וגם בישראל מעדיפים לפזר השקעות, ובשנים האחרונות מנתבים חלק מהותי מהתיק שלהם לאפיקי השקעה אלטרנטיביים, המאפשרים השקעות ביחס סיכון סיכוי שאינו נגיש למשקיעים מן השורה. על פי סקר עדכני של JP Morgan המשפחות העשירות (מעל הון של 50 מיליון דולר) משקיעות כ-45% מתיק ההשקעות בהשקעות אלטרנטיביות, ורק כ-26% מוקדשים להשקעה במניות".

בית הדיור המוגן Manor Lake Gainesville של בוליגו באטלנטה, ג'ורג'יה. אפיק השקעה ייחודי. בוליגו קפיטל,
בית הדיור המוגן Manor Lake Gainesville של בוליגו באטלנטה, ג'ורג'יה. אפיק השקעה ייחודי/בוליגו קפיטל
מרכז לוגיסטי של בוליגו קפיטל בארה"ב. בוליגו קפיטל,
מרכז לוגיסטי של בוליגו קפיטל בארה"ב/בוליגו קפיטל

נעים להכיר, משקיע כשיר

אז קודם כל, צריך להגדיר מיהו משקיע רגיל ומיהו משקיע 'עשיר', או משקיע שלרשותו הון ויכולות השקעה וניתוח של משקיע מנוסה ובעל הון. תתפלאו, אבל לסוג המשקיע הזה בדיוק יש הגדרה ברורה בחוק הישראלי - 'משקיעים כשירים', והם המשקיעים שמחזיקים ברשותם נכסים נזילים בשווי של כ-8.48 מיליון שקלים, או שהם בעלי הכנסה העולה על 1.2 מיליון שקל בשנה או שילוב של הון נזיל והכנסות.

משקיעים כשירים יכולים לקבל את מלוא המידע הפיננסי על כל השקעה, כגון נתוני תשואות עבר, תחזית התשואות העתידיות, וההשוואה בין התחזית לביצועים בפועל. כך הם נהנים מגישה לנתונים שאינם גלויים לרוב הציבור.

לדברי גורן, "המשקיעים הכשירים הם משקיעים מתוחכמים, שיודעים לנתח את תנאי המאקרו בשוק, ויודעים לזהות הזדמנויות. יש להם ניסיון משמעותי ביצירת ערך בהשקעות אלטרנטיביות, והם מאמינים גדולים בהשקעה בנדל"ן, בעיקר בארה"ב ובאירופה, וגם בישראל".

מרכז מסחרי של בוליגו קפיטל בארה"ב. בוליגו קפיטל,
מרכז מסחרי של בוליגו קפיטל בארה"ב/בוליגו קפיטל

משקיעים כשירים והשקעות אלטרנטיביות

אותם בעלי הון, שחלקם מנהלים את ההון המשפחתי באמצעות 'סינגל/פמילי אופיס', לא מסתפקים באפיקי ההשקעה הרגילים, במניות או אג"ח, ומטבע הדברים מחפשים השקעות עם תשואות גבוהות יותר. לאור המעמד המיוחד של 'משקיע כשיר', יש להם גישה לאפיקי השקעה שאינם נגישים למשקיעים מן השורה, בראש ובראשונה במסגרת התחום הצומח של השקעות אלטרנטיביות ברחבי העולם.

אז מהן השקעות אלטרנטיביות? מדובר בהשקעות בנכסים שאינם סחירים בשווקים הראשיים, ואינם נגישים להשקעה של כולם. מוצרי השקעה אלטרנטיביים הם לרוב נכסים לא נזילים - כלומר כאלה שלא ניתן לקנות ולמכור באופן יומי - ועם טווח השקעה ארוך יחסית. ביניהם אפשר למצוא נדל"ן - בישראל או מעבר לים, קרנות פרייבט אקוויטי, השקעות בתשתיות, חוב פרטי, קרנות גידור, חפצי אמנות ועוד.
כמו מילת קסם שנלחשת מפה לאוזן, כך התפתח תחום ההשקעות האלטרנטיביות בישראל, בהתחלה בעיקר כאפיק השקעה ייחודי לגופים המוסדיים, ואט אט, ובמקביל להתפתחות דור המתעשרים החדש של תעשיית ההייטק, גם למשקיעים פרטיים בעלי ההון.

לדברי איתי גורן, "בפועל אנו עדים כי המשקיעים הפרטיים גילו את תחום ההשקעות האלטרנטיביות. זה כבר לא גן המשחקים הפרטי של הגופים המוסדיים, והיום יש יותר פתיחות לצאת מהפרדיגמה של תיק השקעות שכולו מבוסס מניות ואג"ח. אנחנו רואים עלייה דרמטית בהיקף המשקיעים הפרטיים שפונים אלינו ומצטרפים להשקעות נדל"ן בארה"ב. בסוף, השורה התחתונה קובעת, לצד יחס הסיכון/סיכוי, והתשואות באפיק האלטרנטיבי הן מעל הממוצע בשוק ההון".

ומה עם התשואות?

השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן נחשבת מסורתית ומחייבת זמן השקעה מינימלי בו ההון העצמי מושקע בפרויקט ואינו ניתן למשיכה. לכן, המשקיעים המתוחכמים מחפשים ודורשים, יחס סיכון/סיכויי טוב יותר על השקעה בנכס אלטרנטיבי.

כמה גבוהה? גבוהה מאד. המשקיעים בפרויקטים של בוליגו השקיעו עד היום כ-4.4 מיליארד דולר ברכישת נכסי נדל"ן בארה"ב. בוליגו השביחה ומימשה עשרות נכסים, והצליחה לייצר למשקיעים בפרויקטים אלו תשואה שנתית ממוצעת (IRR) העולה על 25%, שהינה תשואה גבוהה במיוחד מול הממוצע הרב-שנתי של אופציות ההשקעה המסורתיות, באג"ח או מניות. לדברי גורן, "היכולת ליצור תשואות גבוהות לאורך זמן נובעת מסינון קפדני של נכסים, ויכולת הוספת ערך אקטיבית באמצעות השבחת הנכסים לאורך טווח ההשקעה. בפועל אנחנו שולטים בכל שרשרת הערך, משלב איתור הנכסים ועד המימוש".

בניין הסטונדטים של בוליגו קפיטל באוניברסיטת ג׳ורג׳יה. בוליגו קפיטל,
בניין הסטונדטים של בוליגו קפיטל באוניברסיטת ג׳ורג׳יה/בוליגו קפיטל
מתחם מולטי-פמילי של בוליגו קפיטל בארה"ב. בוליגו קפיטל,
מתחם מולטי-פמילי של בוליגו קפיטל בארה"ב/בוליגו קפיטל

ההזדמנות הגדולה: נדל"ן בארה"ב

התקופה הנוכחית מהווה הזדמנות השקעה יוצאת דופן בארה"ב. שילוב של גורמים, בהם העלייה באינפלציה ובעלויות הבנייה, לצד הריבית הגבוהה וההקשחה של תנאי המימון, הובילו לכך שיש מעט קונים, וכמו בכל שוק, כשמספר הקונים יורד, גם מחירי הנכסים יורדים בהתאם, ונוצרות הזדמנויות לרכישת נכסים איכותיים במחירים אטרקטיביים.

נכון, הריבית כיום גבוהה, ואולי גם תישאר ברמה הנוכחית לתקופה ארוכה יותר מהצפי, אבל במחירי הנכסים הנוכחיים, אפשר וכדאי לספוג עלייה מסוימת בתנאי המימון ולנצל את חלון ההזדמנויות.
"היום אנחנו בחלון הזדמנויות יוצא דופן להשקעות נדל"ן בארה"ב", אומר איתי גורן, מייסד ומנכ"ל בוליגו קפיטל. "הנדל"ן במקום בריא מבחינת ביקוש והיצע, למעשה קיים מחסור בחלק מהסקטורים, אך השוק המאקרו כלכלי מאתגר בשל הריבית הגבוהה, וזה מה שמביא להזדמנויות"

בתחום הנדל"ן בארה"ב יש אפשרות למשקיעים לבחור השקעה בסקטורים שונים ומגוונים, מההשקעה המסורתית והאהובה על ישראלים במקבצי הדיור - מתחמי המולטי פמילי הידועים, עם הבריכה ומועדון הדיירים, לבין השקעה בנכסי תעשייה ולוגיסטיקה, מרכזים מסחריים, ואפילו בתחום הנישתי והרווחי של בתי אבות ודיור מוגן. השאירו פרטים ונשלח אליך

עם מי משקיעים?

בתחום ההשקעות אין קיצורי דרך, ולא מעט משקיעים שניסו להשקיע לבד בארה"ב מצאו את עצמם עם הפסדים כספיים ובעיקר בירוקרטיה וכאבי ראש. כמשקיעים, מומלץ לבחור במומחי השקעות שמכירים היטב את שוק הנדל"ן בארה"ב, ויודעים לנתח היכן נמצאים אזורי הצמיחה שצפויים להינות מביקושים גבוהים בהמשך.

לדברי גורן, "בוליגו קפיטל עצמה הינה אחת מהמשקיעים הכי גדולים, כך שאנחנו שותפים משמעותיים בפרוייקטים לצד המשקיעים. זה חשוב למשקיעים".

seperator

כתבה זו אינה מהווה הצעה להשקעה בניירות ערך. השקעה בפרויקטים של בוליגו קפיטל מיועדת למשקיעים כשירים או משקיעים שאינם כשירים, ובלבד שמספרם לא יעלה על 35 ותתאפשר רק על בסיס הסכמי ההשקעה הספציפיים ולאחר שהמשקיע למד והבין את העסקה, מבנה העסקה והסיכונים הגלומים בה. יובהר כי יתכן והאמור בכתבה זו כולל מידע צופה פני עתיד המבוסס על תוכניות החברה והערכותיה למועד זה. המידע האמור עלול שלא להתממש, או להתממש באופן שונה משנצפה, היה ויתממשו גורמי סיכון רלוונטיים המאפיינים פעילות מסוג זה.

רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ונחזור אליכם>>
לאתר החברה לחצו כאן>>

בשיתוף בוליגו קפיטל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully