"תוך כמה שנים לא יהיה אף פועל בניין ישראלי"

על רקע קריסת חברות הביצוע מתריע ניר ינושבסקי, דור שלישי למשפחת קבלנים, כי "הקבלן העשיר זה רק מיתוס". בראיון לוואלה! NEWS הוא אומר: "נוצרה כאן סיטואציה שבה יד ימין כורתת את יד שמאל ואז מתפלאת שיד שמאל לא מתפקדת. חברות בנייה זרות יחסלו את המקומיות"

13/11/2016
עריכה: ניר חן

"מצבם של קבלני הביצוע הולך ומידרדר ואני חושב שבמידה רבה העניין של 'הקבלנים העשירים' הוא מיתוס", כך אומר בראיון לאולפן וואלה! NEWS ניר ינושבסקי, סמנכ"ל ינושבסקי הנדסה ובנייה. "יש היום שלל בעיות מבניות של שוק הנדל"ן שנוצרה בו סיטואציה לא בריאה לענף שלא מאפשרת לקבלנים להתמודד עם הליכי ביצוע תקינים – בין אם זה עודף סיכונים, או תחרות קשה - ובפועל הבנייה נעצרת כי הקבלנים לא מצליחים להתמודד".

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל

ינושבסקי מתח ביקורת חריפה על החלטת הממשלה להביא לישראל 6 חברות בנייה זרות וטען כי מהלך זה יספק מענה לבעיית כוח האדם בענף – ברמת המאקרו – אך המחיר שלו יהיה חיסול פעילותן של חברות הבנייה הישראליות. "הבאת חברות בנייה תחריף את התחרות והיא סוג של פתרון של בעיית המחסור בעובדים, אבל תוך כמה שנים נמצא את עצמנו בלי אף פועל בניין ישראלי ואולי גם בלי חברות בנייה ישראליות ונתפלל שהסינים יפתרו לנו את הבעיות", אמר. ינושבסקי אמר עוד כי המדינה מביאה חברות זרות, במקום לנסות ולתמרץ כוח אדם מקומי: "הפתרון הזה הוא כיבוי שריפה, הוא לא מבריא שוק חולה. אם רוצים שוק בריא צריך הידברות בין המדינה לקבלנים וצריך ליצור תמריץ לכוח אדם מקומי – ויש כזה. זה רק עניין של מחשבה".

6 החברות שנבחרו לאחרונה במסגרת קול קורא שפרסמה הממשלה, הן 5 חברות מסין וחברה אחת מפורטוגל והן נבחרו מבין 50 חברות שהגישו מועמדות. החברות הללו תהיינה רשאיות לבנות בישראל בנייני מגורים ולנהל פרויקטים של בנייה למגורים כגורם האחראי על כל ההיבטים ההנדסיים והביצועיים של הפרויקט, אולם בענף הקבלנות נמתחת כבר תקופה ארוכה ביקורת חריפה על המהלך.

בעיה נוספת שעליה התריע ינושבסקי הינה הצעת החוק שנועדה להסדיר את מוסר התשלומים של המדינה – ממנה הוחרגה פעילותו של ענף הבנייה. הצעת החוק הזו, שנועדה לכאורה להקל על פעילותם של עסקים קטנים ובינוניים שאינם יכולים להמתין פרקי זמן ארוכים עד לקבלת תשלום, קובעת מועדי תשלום מקסימליים, אך צפויה להפלות עסקאות שקשורות לענף הבנייה.

"נכון להיום לא קל לעבוד עם המדינה, בין השאר כי כל גוף בונה לעצמו חוזה עם תנאי תשלום אבל מעבר לתנאי התשלום המאוחרים – בשוק הנדל"ן פשוט לא עומדים בתנאי התשלום. כלומר בהרבה מקרים, וזה נכון בעיקר לחברות גדולות או ליזמים גדולים, גם בתאריך שצריך לשלם – פשוט לא משלמים. ההחרגה מהחוק יוצרת סיטואציה מופלאה שבה יד ימין כורתת את יד שמאל ואחר כך מתפלאת שיד שמאל לא עושה את מה שמצופה ממנה. החרפת תנאי התשלום יוצרת מצב שלא ניתן לעמוד בו. אשראי נוסף במיליארדים לשוק שאין בו אשראי", אמר.

בכל הנוגע למחירים, ציין ינושבסקי כי הוא אינו רואה בעתיד הנראה לעין ירידה או התמתנות של מחירים. "קטונתי מלחזות אבל אני לא אופטימי. זה לא יהיה לתועלת הציבור אם המחירים יצללו, כי אולי זה לא פופולרי לומר זאת אבל יש הרבה בעלי דירות שלא רוצים שהמחירים יירדו. אז אין ספק שצריך סיוע ספציפי לאותם צעירים שצריכים סיוע, ולקבלנים יש תפקיד בעניין הזה – אבל צריך לדבר עם הקבלנים ולא להנחית עליהם מהלכים מלמעלה".

  • בנייה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully